
Eelis Rissanen
Talvipinnarallipäivä 6.12. oli pilvinen ja pimeä. Lämpötila oli nollan tienoilla. Kisassa jatkettiin aiempien vuosien sapluunalla, jossa jokaiselta alkavalta 70 ajokilometriltä vähennettiin joukkueelta yksi lajipiste. Käytännössä kaikki isommat vesialueet olivat avoimia ja luntakaan ei käytännössä ollut. Ruokintojakaan ei ollut perustettu. Kun tähän lisätään vielä heikko marjatilanne ja niukka käpyjen määrä, ennustettavissa oli joukkueille niukkoja lajimääriä. Leutojen säiden ansiosta oli toki jäänyt joitakin erikoisempia talvehtijoita.
Joukkueita oli mukana 8 (19 osallistujaa), joka on viime vuosiin verrattuna hiukan niukempi määrä. Rallipäivän sää oli hyvä. Pilvinen ja tuuli oli kohtuullinen. Näkyvyys oli hyvä.
Rallin kokonaislajimääräksi tuli 49 lajia, joka on selkeästi normaalia vähemmän. Yksittäisten joukkueiden lajimäärät olivat hiukan muutamaa edellistä vuotta matalampia. Peruslajit olivat toki joukkueiden hallinnassa normaalia paremmin. Perinteisesti ongelmia aiheuttanut nelikko kuusi- ja töyhtötiainen sekä hippiäinen ja puukiipijä olivat joukkueilla tällä kertaa paremmin hallinnassa. Kanalinnut olivat vähissä, josta kertoo esim. teeren päätyminen ässälajilistalle.
Vesilintulajeja oli 7, joka on suhteellisen normaali määrä. Näistä peruslajit laulujoutsen, sinisorsa ja isokoskelo teettivät monelle joukkueelle töitä. Aiempien päivien perusteella enemmänkin oli tarjolla. Yllättäen havaittiin myös kuikka, silkkiuikku, tukkakoskelo ja pilkkasiipi. Lokeista nähtiin harmaalokki. Pöllöistä havaittiin vain varpuspöllö. Marjoja oli tosi vähän, joten siihen nähden tilhen ja räkättirastaan sekä taviokuurnan näkeminen oli hyvä saavutus.
Ässälajeja oli peräti 14, joka on selkeästi tavanomaista suurempi määrä. Ässälajit (vain yhden joukkueen havaitsemat) olivat kuikka, merimetso, tukkakoskelo, pilkkasiipi, pyy, teeri, kanahaukka, pohjantikka, valkoselkätikka, varpuspöllö, isolepinkäinen tikli, järripeippo ja taviokuurna. Joukossa on monta yllättävää lajia, kuten esim. pyy, teeri ja tikli. Yllättävänä talvilajina havaittiin myös harmaahaikara, joka oli 118. laji talvipinnarallin lajilistalle.
Kilometrien suhteen osataan hyvin taktikoida. Ilman autoa liikkuvia joukkueita oli peräti puolet, erityismaininta Sairastuvan Sanna Hakkaraiselle. Voittajaksi nousi pienellä erolla Pinnaajabois, joka keräsi lintutilanteeseen nähden odotetun tuloksen lajimäärän 32 lajia (31 pistettä). Joukkue liikkui Kuopio-Siilinjärvi akselilla.
Ohessa talvipinnarallin tulokset. Joukkueen nimen jälkeen on joukkueen jäsenet, ajettujen kilometrien määrä, lopullinen pistemäärä ja suluissa lajimäärä ennen kilometrikompensaatiota.
Tulokset
- Pinnaajabois: Jyrki Pynnönen, Kalle Ruokolainen ja Markku Ukkonen (69 km) 31 (32)
- Great Tit Watchers: Timo Filipoff, Marko Kelo ja Eelis Rissanen (121) 31 (33)
- Eläkeläiset + poika: Kari Bovellan, Kai Jäderholm, Petteri Kettunen ja Jarmo Yliluoma (0) 25 (25)
- Papat: Timo Immonen, Allan Nyyssönen ja Eino Repo (69) 25 (26)
- Aviokuurnat: Mervi Hyvönen ja Tuomo Keinänen (78) 25 (27)
- Ekopinnahaukat: Petri Karvonen ja Niklas Åberg (0) 24 (24)
- Jurika: Juha Halonen ja Marika Häkli (0) 15 (15)
- Sairastupa: Sanna Hakkarainen (0) 10 (10)







