Ota kantaa yhdistyksen nimeen!

Lintuyhdistys Kuikka on perustettu vuonna 1974. Yhdistys on hallinnollisesti Kuopion Luonnon Ystäväin Yhdistyksen (KLYY) ryn alajaosto. Muutaman viime vuoden ajan Lintuyhdistys Kuikka on työstänyt omaa yhdistysstatustaan.

Muutokset järjestökentässä ja lainsäädännössä ovat vaikuttaneet niin, että Lintuyhdistys Kuikan ainoa järkevä toimintamalli tulevaisuudessa on rekisteröity yhdistys. Kuikan hallitus sai sääntömääräiseltä kevätkokoukselta valtuutuksen edetä asiassa ja rekisteröidyn yhdistyksen perustamiskokous on alustavasti sovittu sääntömääräisen syyskokouksen yhteyteen. Ulospäin toimintamme ei käytännössä juurikaan muutu.

Yhdistys on historiansa aikana käynyt läpi kolme nimenmuutosta. Rekisteröitymisen yhteydessä haluamme tarkastella uudelleen yhdistyksen nimeä. Haluamme kysyä jäsenten mielipidettä, mikä nimi koetaan parhaimmaksi.

Vastausaikaa on 19.9. asti!